Głównej zawartości

Lawiny to jedno z największych, obiektywnych zagrożeń, występujących w górach. Dotyczy ono zarówno taterników, narciarzy zwykłych turystów. Jednym słowem wszystkich wędrujących po górach w warunkach zimowych. Jedynym sposobem uniknięcia tego typu zagrożeń i zminimalizowania ryzyka jakie powodują jest poznanie mechanizmów i zasad rządzących tym żywiołem. Dlatego nie zwlekaj. Weź udział w organizowanym przez Fundację im. Anny Pasek szkoleniu lawinowym i zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

Po raz kolejny zapraszamy do udziału w szkoleniach lawinowych organizowanych przy współpracy Szkoły Górskiej – Morskie Oko oraz Fundacji im. Anny Pasek.

W trakcie szkolenia, dowiesz się m.in. jakie są główne czynniki wpływające na zagrożenie lawinowe, przećwiczysz metody pozwalające ocenić stabilność pokrywy śnieżnej w konkretnym terenie, nauczysz się zasad poprawnego wyboru trasy wędrówki w terenie zagrożonym. Poznasz także reguły prawidłowego zachowania podczas ew. wypadku lawinowego – efektywnego używania detektorów lawinowych, sondowania i odkopywania zasypanych oraz przeprowadzenia prawidłowej reanimacji. Wiedza i umiejętności jakie zdobędziesz będą podstawą niezbędną do dalszego zdobywania zimowego doświadczenia w jak najbezpieczniejszy sposób.

Szkolenia przeprowadzi Szkoła Górska Morskie – Oko, pod kierownictwem Tomka Nodzyńskiego - przewodnika tatrzańskiego, na co dzień pracownika IMGW-PIB, od wielu lat zawodowo zajmującego się badaniami śniegowo-lawinowymi w Tatrach.

Szkolenia prowadzone są w Dolinie Rybiego Potoku, w otoczeniu Morskiego Oka. Spotykamy się w piątek w schronisku nad Morskim Okiem o godz. 20:00. Szkolenie potrwa do niedzieli, w przybliżeniu do godziny 15:00.

Terminy szkoleń:

Kursy I stopnia (podstawowe)

 • 12-14 stycznia
 • 26-28 stycznia
 • 9-11 lutego
 • 9-11 marca

Fundacja im. Anny Pasek wspiera merytorycznie i sprzętowo kursy w ramach statutowych działań mających na celu wzrostu bezpieczeństwa osób zajmujących się górską aktywnością.

Szczegółowe warunki uczestnictwa w szkoleniach opisane są na stronie Szkoły Górskiej Morskie Oko, realizującej i obsługującej szkolenia.

Czego nauczysz się podczas szkolenia?

 • Jak należy poruszać się w terenie zagrożonym,
 • Jak się zachować w przypadku ewentualnego spotkania z lawiną,
 • Jak ocenić lokalny stopień zagrożenia.
 • Jak odpowiednio przeprowadzić testy stabilności pokrywy śnieżnej
 • Podczas wykładu, poszerzysz zasoby swojej wiedzy na temat śniegu, jego przemian i procesów lawinowych.
 • Nabędziesz umiejętności z zakresu obsługi detektorów lawinowych oraz umiejętności sprawnej organizacji akcji na lawinisku i procedur poszukiwawczych.
 • Dowiesz się jak w praktyce lokalizować obszary zagrożenia w terenie wysokogórskim i jak wybierać najbezpieczniejsze trasy wędrówki
 • W trakcie symulacji akcji ratowniczej, poznasz zasady bezpieczeństwa przy poszukiwaniu i odkopywaniu zasypanego oraz metody postępowania przedmedycznego

Nie czekaj, zgłoś się na szkolenie już dziś.
Liczba miejsc jest ograniczona!