Głównej zawartości

Pomagamy razem

stypendiumbanner

8 czerwca w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie uroczyście uczciliśmy 10 lat działalności naszej Fundacji.

W uroczystości udział wzięli: przedstawiciele Rządu RP, Władz Administracji Samorządowej, Sponsorzy, przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawiciele Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, przedstawiciele Krakowskiego Oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB, ratownicy górscy z GOPR, Guardia di Finanza i Soccorso Alpino, przedstawiciele z włoskiej partnerskiej miejscowości Pragelato, przedstawiciele zaprzyjaźnionych NGO-sów, nasi Wolontariusze oraz Władze Fundacji z ich Rodzinami.

Była to świetna okazja by przypomnieć sobie, dlaczego i w jaki sposób działa nasza Fundacja oraz do podsumowania działań, które bez wątpienia przyniosły istotny wkład w działalność na rzecz bezpieczeństwa w górach, we wspieranie nauk geograficznych oraz wspieranie działalności artystycznej i społecznej.

Do najbardziej istotnych działań należy włączyć:

  1. Stworzenie koncepcji wdrożenia w GOPR innowacyjnego na skalę światową systemu poszukiwań osób zaginionych. System ten skutecznie pomógł uratować życie wielu osobom w górach i nie tylko.
  2. Zorganizowanie kilkudziesięciu szkoleń na temat bezpieczeństwa w obszarach górskich, w których łącznie przeszkoliliśmy ponad 3 tysiące osób.
  3. Zorganizowanie Alpejskiej Bazy Szkoleniowej we włoskim PRAGELATO w której regularnie szkoli się młodych adeptów górskiej przygody, do stawiania pierwszych kroków w alpejskich masywach.
  4. Wydanie kilku publikacji i poradników pozwalających bezpieczniej poruszać się po górach.
  5. Działanie w partnerstwie ze Słowackim Ośrodkiem Prewencji Lawinowej, pozwoliło na wspólne prowadzenie badań, przeprowadzanie testów sprzętu turystycznego czy wspieranie funkcjonowania stacji meteorologicznych, które na bieżąco informują turystów o stanie pogody w Tatrach Słowackich.
  6. Fundacja jako pierwsza polska instytucja w historii, podpisała oficjalne porozumienie współpracy z Instytutem Badań Śniegu i Lawin w Davos. Porozumienie to pozwoliło na przeprowadzenie innowacyjnych badań naukowych i wydanie materiałów edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa zimowej aktywności.
  7. Oficjalna współpraca z włoskimi służbami ratunkowymi Guardia di Finanza oraz Soccorso Alpino pozwala skutecznie uczyć o niebezpieczeństwach występujących w alpejskich masywach.
  8. Coroczna realizacja programu stypendialnego dla wybitnych doktorantów.
  9. Współorganizacja innowacyjnych obozów i warsztatów naukowych.
  10. Wsparcie kilkudziesięciu inicjatyw lokalnych.

Nie było by tego wszystkiego, gdyby nie pomoc Sponsorów, Wolontariuszy i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy na bieżąco w różnoraki sposób wspierają nasze działania.

Za to Wam serdecznie DZIĘKUJEMY!

Pragniemy też złożyć serdeczne podziękowania Gospodarzom imprezy, a więc Władzom Teatru Dzieci Zagłębia za użyczenie na ten Jubileusz, wspaniałych przestrzeni Teatru.

Zamknęliśmy tym samym symbolicznie minione 10 lat i otworzyliśmy nowy rozdział, w którym czeka nas wiele niespodzianek i możliwości na jeszcze skuteczniejsze realizowanie naszych celów.

Zapraszamy do dalszej współpracy i wspólnego działania, które rozwija nas wszystkich i nasz świat! 

Dziękujemy i do zobaczenia!

Zobacz galerię z tej uroczystości (fot. M. Świerk)

Zobacz krótką filmowa relację w wydarzenia