Głównej zawartości

Pomagamy razem

stypendiumbanner

Udało nam się pomyślnie wyprawić pierwszy zespół alpinistów. W sobote rano, Łukasz Depta i Wojciech Kozub, wylecieli do Delhi skąd następnie będą sie kierować w rejon Himalajów Gharwalu.
Celem wyprawy jest eksploracja wspinaczkowa ścian lodowca Shwachand (należacego do grupy znanego lodowca Gangotri). W drodze do Delhi udalo im sie jeszcze z nami skontaktować.

Wraz z Wojtkiem Kozubem już od ponad dziesieciu lat wyruszamy na górskie wycieczki w różne rejony swiata. Doświadczenie zdobywaliśmy stopniowo, począwszy od Tatr przez Alpy aż po wielkie góry Azji Pamir i Karakorum. W ostatnim czasie nastąpiła kolejna jak sądze poważna jakościowa zmiana w naszych umiejętnościach. Stała się ona nie za sprawą kolejnej ekspedycji ale dzieki Fundacji imienia Anny Pasek. W 2008 roku mielismy okazje uczestniczyć w zorganizowanych przez Fundacje specjalistycznych szkoleniach z zakresu: obsługi i wykorzystania w górskim terenie odbiornikow GPS, określania stopnia zagrożenia lawinowego oraz sprawnego wykorzystywania w ekstremalnych sytuacjach detektorów lawinowych PIEPS, oraz udzielania pierwszej pomocy. Na naszej obecnej wyprawie w Himalaje Gharwalu dzięki Fundacji zagościł wysokiej jakości sprzęt, który używaliśmy na szkoleniach, otrzymaliśmy rownież mapy satelitarne dużej jakości, które pomogą nam poruszać się w naszym terenie działania. Doświadczeniem używania tego ekwipunku w wysokich górach mam nadzieję będziemy mogli sie podzielić w przyszłości z innymi.

Łukasz Depta